Mi az a fogkorona, mikor van rá szükség- Mindent a fogászati koronáról
Fogkorona így-úgy, fogkorona kell ide, meg oda, annyiszor hallhatjuk ezt, na de mi is az a fogkorona és mikor van rá szükség? Összeszedtünk mindent, amit érdemes tudni a fogkoronáról!
A fogkorona egy régi módszer
A fogkorona egy hagyományos fogászati eljárás, ami bár régóta jelen van népszerűsége töretlen. Nem véletlenül, hiszen ez egy nagyon hatékony eljárás arra, hogy helyreállítsunk egy sérült vagy hiányzó fogat. Alapvetően tehát a fogkoronát hiányos, vagy sérült fogazat esetében szokták alkalmazni. Nézzük hogyan!
Hogyan alkalmazzák a fogkoronát?
A fogkora önmagában csak a látható hiányt, illetve a sérülést képest pótolni. A fogászati korona egy olyan fogpótlás, amelyet implantátumra vagy az eredeti fogra alkalmaznak, azonban fontos, hogy szükség van hozzá gyökerekre, akár eredeti foggyökerekre, akár műkre. A korona beborítja az implantátumot, vagy felépítményt. A fogkorona az esztétika pótlásban, és a rágófunkcióban játszik kiemelt szerepet. Még megmenthető eredeti fog esetén akkor használják, ha a fogszuvasodás vagy más egyéb sérülés miatt akkora a fogállomány pusztulása, hogy az töméssel vagy héjkerámiával nem állítható helyre.
Mikor nem használható korona?
Korona kisebb foghiány esetében használható. Nagyobb foghiányok pótlására fogászati híd használatos, amely lényegében több korona összeragasztásával készül, amikor is maga a korona ebben az esetben egy-egy pillérként funkcionál, és a foghiányos terület fölé helyezett hídtagot tartják.
Milyen típusai vannak a fogkoronának?
A fogkoronának több típusai is van, amik alapvetően a használt anyagokban különböznek egymástól. Vannak esztétikusabb, és biztonságosabb megoldások, de vannak régi jól bevált módszerek is, természetesen a különböző típusok esetében a fogkorona árak is eltérnek. A fogkorona kialakítását minden esetben személyes konzultáció szükséges, ahol a kezelőorvos minden tudnivalót elmond, és feltehetőleg segít a választásban!
Kommentek