A múlt héten elhoztam a 16 éves lányomat fogorvoshoz. Éves fogászati ellenőrzésre hoztam, valamint panoráma röntgenfelvételre. A látogatás végén a fogorvos elmondta, hogy a lányomnak jönnek elő a bölcsességfogai, amiket el kellene távolítani. Meglepődve megkérdeztem, hogy mind a négyet, amire az orvos csak ennyit mondott: "Igen, mind a négyet el kell távolítani, mert nincs helyük kinőnin a szájban." Csak az jutott eszembe, hogy én is megszenvedtem a középiskolai éveim alatt a bölcsességfogaim növekedését, hiszen úgy be volt duzzadva az arcom, hogy bújkálnom kellett az iskolatársaim elől, emellett folyamatosan jégkockákkal keltem és feküdtem.
Érdemes ebben a helyzet mérlegelni. Szedessük ki egyszerre mind a négy bölcsességfogat, vagy külön-külön fennállva hagyva azt a lehetőséget, hogy a fogak növés közben fájdalmat fognak okozni és akár a fogakat is összetolhatják? Ha vállaljuk azt a lehetőséget, hogy egy pár napig az evés nehézkes lesz a gyerek számára, akkor mindenképp azt ajánlom, hogy az első lehetőséget válassza, ha gyermekéről van szó.
Mire számíthatunk, ha mind a négy bölcsességfogat egyszerre szedik ki?
Ebben az esetben a bölcsességfogakat anesztézia, vagyik altatás alatt távolítják el, hiszen szájsebészeti műtétként történik a beavatkozás. Természetesen ez attól is függ, hogy a fogak mennyire vannak előtörve az íny alól. A beavatkozás alatt a páciens semmilyen fájdalmat nem fog érezni, hiszen altatásban van. Amennyiben a fogak már előtörtek és sebészeti beavatkozás nélkül kihúzhatók, akkor akár helyi érzéstelenítésben is elvégezhető a kezelés. A páciens természetesen ebben az esetben sem érez fájdalmat.
A bölcsességfogak eltávolítása után
A fogak eltávolítása után a következő pár órában a száj környéke érzéketlen lesz. Az érzéstelenítő vagy az altatás teljes kiürülése után a páciens azonban érezhet lüktető fájdalmat, amelyet fájdalomcsillapítóval csökkenthet. A következő pár napban jelentkezhet arcduzzanat, fájdalom és 3-4 napig a szilárd táplálék bevitele is gondot okozhat. Éppen ezért érdemes a beavatkozást akkor elvégeztetni, amikor a gyermeknek iskolai szünete van, így kényelmesen otthon lábadozhat, amíg a fogak helye be nem gyógyul.
Jobb később, mint soha
Ez örökérvényű mondás a bölcsességfogak esetén is. Akármilyen korosztályba tartozunk a bölcsességfogak eltávolítását érdemes elvégeztetni fogorvosunkkal, hiszen később csak még nagyobb gondot okozhatnak. Az összetolt fogsor, a fájdalom és az arcduzzanat, szájzár, esetleges gyulladások elkerülése érdekében vedd fel a kapcsolatot a Rosental Szájsebészeti Központtal, ahol fájdalommentes módon távolítják el a gyermek bölcsességfogát. Kérj időpontot az alábbi linken rendelőjükbe: fájdalommentes fogászat Budapest!
Kommentek